Meruňky

Dozrávají šťavnaté a lahodné meruňky. Zářivě oranžové plody na stromech přímo svítí. Mají nezaměnitelnou sladce navinulou chuť a zajímavě zpestří jídelníček.

Meruňky však nejsou jen krásné, jsou také zdravé. Zářivou oranžovou barvu mají díky vysokému množství beta-karotenu, provitamínu A. To je silný antioxidant, který pomáhá organismu bojovat proti volným radikálům. Máme-li ho ve stravě nedostatek, zvyšuje se riziko rakoviny a klesá celková obranyschopnost organismu.

Meruňky obsahují také značné množství železa, draslík, bór, vápník a kyselinu listovou. Pomáhají proti osteoporóze. Zvláště ženy po menopauze by si tedy měli meruňky dopřávat. Meruňky patří mezi ovoce, které má velice malé množství energie, 100g meruněk má pouze 48 kcal. Jde tedy o ovoce, které je vhodné i při redukční dietě. Pomáhají odbourat tuky, mají také dobrý vliv na vlasy, nehty i pokožku a jako velký zdroj kyseliny listové snižují riziko demence. Meruňky chutnají nejlépe, když jsou dobře vyzrálé a sníme je hned po utržení ze stromu. Tak nám také dají nejvíce zdraví prospěšných látek.  

Pro svou nakyslou a zároveň sladkou chuť se hodí nejen do sladkých moučníků, ale také jako velice zajímavá a pikantní příloha k masům. Např. kachní prsíčka připravená s meruňkami jsou velká delikatesa. Chceme-li si zamlsat a přitom nepřibrat, dejte si tvarohový krém s meruňkami. Je vynikající, zvláště když máte dobře zralé, měkké meruňky. 

Jahody, naše první letní ovoce

Začala sezóna jahod. První plody již zrají na našich zahrádkách i na polích osázených jahodníkem. Na tržištích a kolem silnic se objevují stánky s košíčky velkých, červených a voňavých jahod. Dejte si v tomto čase misku čerstvých jahod každý den. A nemusíte se bát, že přiberete. Naopak! Jahody jsou výborné při redukci nadváhy. Obsahují totiž téměř 90% vody a významné množství vlákniny.  I když se zdají být sladké, obsahují jen malé množství cukru a mají nízkou kalorickou hodnotu.

Jahody jsou výborné ovoce, které dozrává jako první. Jsou proto důležité pro doplnění vitamínů a minerálních látek, které nám po zimě chybí. Jsou bohatým zdrojem především draslíku a hořčíku. Obsahují také vysoké  množství vitamínu C a karoteny. Kyselina ellagová, obsažená v plodech jahod je velice silný antioxidant, který se dostává do popředí zájmu vědců. Jak se zdá, je tato látka účinná v prevenci karcinomů a onemocnění srdce a cév.

Trpíte-li častým nachlazením, dnou nebo revmatickým onemocněním, měli byste si jahody dopřávat často a ve větším množství. Protože jahody obsahují značné množství železa, měli by je jíst často i lidé, kteří trpí chudokrevností. Díky obsahu vlákniny a tříslovin jsou vhodné i k pročištění trávícího traktu a zlepšení látkové výměny. Mají mírný projímavý účinek a podporují peristaltiku střev.

Je pravda, že 100 g jahod dodá našemu tělu denní dávku vitamínu C. Ale neznamená to, že nám toto množství jahod stačí. Naopak vyšší množství jahod, klidně i 400g za den, přispěje k očistě organismu. Pomohou vyrovnat poměr mezi kyselinami a zásadami a mají významný antioxidační účinek. To znamená, že likvidují volné radikály v buňkách.

Jahody je nejlepší jíst čerstvé, jen dobře opláchnuté. Můžeme je ale také upravit podle nejrůznějších receptů. 

---

Pozor na překyselení

Psychické vypětí, fyzické vypětí, nedostatečné dýchání a většina potravin nás překyselují. Úkolem organismu je, co nejrychleji se zbytkových kyselin zbavit a vyrovnat pH organismu.  Pokud ale v našem jídelníčku převládají překyselující potraviny, můžeme být dlouhodobě překyselení.

Maso, cukr, sacharidy s vysokým GI, alkohol, sycené nápoje, nasycené tuky, káva - to jsou potraviny, které nás překyselují. Proto je pro naše zdraví tak důležité mít ve svém jídelníčku víc jak 50% potravin, které jsou zásadotvorné.

A které že to jsou? Našla jsem názornou tabulku, která vám ukáže, jaké potraviny je vhodné do jídelníčku zařazovat co nejčastěji. Na Facebooku najdete obrázek ve větším rozlišení.

Malým trikem, jak jíst více zeleniny jsou zeleninové koktejly. Jsou vhodné jako svačina nebo poslední večerní jídlo přibližně 2 hodiny před spaním. Jeden recept najdete na Recepty

---

Diagram zásaditých a kyselých potravin

jsem našla na webu Osud.cz. Je to dobrá pomůcka, pokud se chccete alespoň trochu zorientovat v této problematice. Správně by však mělo být "Diagram zasadotvorných a kyselinotvorných potravin". Kyselé a kyselinotvorné totiž není stejné. Je například obecně známo, že kyselý citron působí v těle zásadotvorně. Píšete mi o tabulku ve větším rozlišení, ale na tyto stránky se obrázek v celé velikosti bohužel nevejde. Snad bude stačit toto zobrazení.

Do tabulky se vloudil šotek a udělt tam několik drobných chyb. Probírali jsme to v diskusi na Facebooku, můžete se přidat :-)

---

Zdravá dieta, existuje to vůbec?

Určitě ano! Nejdříve je třeba si ujasnit, co to je vlastně dieta. Dieta je řízený způsob stravování.

Ano, pravdou je, že některé diety nejsou moc dobré, hlavě ty, které nám předepíše lékař a zakáže tučné a slané a kořeněné. 

Některé diety zase rozhodně nejsou zdravé, hlavě ty omezující, díky kterým ze stravy například kvůli zhubnutí vyřadíme úplně tuky nebo se naopak soustředíme pouze na některé druhy potravin a ostatní opomíjíme. Takové diety organismu nedodávají dostatek živin a naše tělo strádá.

Co to tedy je Zdravá dieta? Je to vědomý způsob stravování.  Jestliže chcete začít se zdravou dietou, musíte nejdříve vědět, jaké živiny vaše tělo potřebuje a kde je najdete. Jak kombinovat potraviny a umět si je dobře vybrat.

Je dobré mít také inspiraci pro recepty, které odpovídají Zdravé dietě a je možné je uvařit zdravě,  chutně a také rychle. Tuto inspiraci najdete na těchto stránkách a

také na Facebooku - stačí kliknout ZDE a přidat se do přátel.

---

 

  

Výživa pro mozek

Jsme to, co jíme. To, co jíme, totiž ovlivňuje všechny naše orgány, metabolické procesy a dokonce i naše myšlenky. 

Nedovolte žaludku a mlsnému jazyku, aby vás ovládaly. 

Zapojte také mozek a dejte mu kvalitní výživu.

Tu hmotnou, i tu duševní. Na Inner Winner Festivalu k tomu budete mít skvělou příležitost. Se svou přednáškou vystoupí i výživová poradkyně, koloegyně Monika Divišová. Vstupenky na jednotlivé přednášky jsou již od 90 korun na některé jsou dokonce zcela zdarma. Klikněte na obrázek a podívejte se, jaký program je pro nás na 3 denním festivalu připravený.

Z Inner Winner Festivalu se stává tradiční místo pro osobní rozvoj a já jsem ráda, že mohu být u toho. 

 

 

 

 

---

Nemáte rádi celer?   

Nedopusťte, aby vás ovládal vybíravý jazyk.

Ukažte mu, že pánem jste tu vy.

Nemáte rádi celer? Dobře, nemusíte ho jíst. Je spousta jiné zeleniny. Ale proč vlastně nejíte celer? Máte na něj alergii? NE? Tak proč ho nejíte? Možná nějaká špatná zkušenost z minulosti. Možná jste se zakousli do kusu starého, hořkého celeru, nebo vám někdo dal k jídlu celer, který nebyl dobře připravený. A vy jste si řekli „tohle už nikdy ne!“

Jenže i u celeru platí, že ty nejchutnější bulvy jsou mladé a šťavnaté. A upravit ho kulinářsky tak, aby jeho výrazná chuť nebyla dominantní, ale doplňovala se s dalšími ingrediencemi, vlastně není žádná věda.  

Víte, o co všechno se připravujete, když nejíte celer? Je to rostlina, která obsahuje významné množství nejrůznějších zdraví prospěšných látek. V minulosti ho babky kořenářky používaly k léčení bolavých kloubů, proti mykózám a na podporu trávení. A dodnes se o něm ví, že podporuje mužnost.

Jeho výraznou chuť způsobují vzácné éterické oleje, které rostlině slouží proti ataku plísní a bakterií. A stejné účinky mají tyto oleje na sliznicích v našich ústech i v celém trávicím traktu. Potlačuje infekce i v ledvinách a močových cestách. Jestliže nejíte celer, odepíráte svému tělu příjem důležitých látek, které jiná zelenina nemá. Ochuzujete se o spoustu vitamínů a minerálů, silic, éterických olejů a dalších fytonutrientů.

Pokud nemáte alergii a celer, připravte si jídlo, do kterého celer v nějaké podobě přidáte. Nastrouhejte ho trochu do salátu, dejte ho do základu polévky, připravte si zeleninovou pomazánku, a kousek celeru do ní přidejte. Použijte místo bulvy řapíkatý celer, ten je jemnější a jeho chuť pro vás možná bud příjemnější. Prostě to vyzkoušejte.

Na stránce receptů najdete recept na pomazánku s celerem. Klikněte sem a vyzkoušejte ji.

 

---

Chřest – přichází do módy


Chřest je zelenina, která opět přichází do módy. Skutečně to není zelenina, kterou jsme nyní objevili. Za první republiky bylo  Litoměřicko vyhlášenou oblastí, kde se chřest pěstoval a patřil k běžně dostupné zelenině. To se však v době socialismu změnilo a tak nyní objevujeme chřest znovu.

O chřestu se říká, že je elixírem mládí.

Obsahuje totiž široké spektrum prospěšných látek. Z vitamínů to jsou betakarotén, vit. skupiny B, vitamin C a E, z minerálů pak K, Zn, P, Fe, J, Na, Mg. Dále obsahuje nejrůznější ochranné látky a vysoký obsah vlákniny. Pomáhá zásobovat orgány kyslíkem, a tak působí prospěšně na srdce a cévní systém, obnovu buněk, podporu krvetvorby, nervový systém, zažívání, ale i pro zdraví vlasů, nehtů a pleti. Působí také močopudně a detoxikačně. Navíc chřest obsahuje hodně vody a tím pádem málo kalorií. Ideální zelenina pro lidi, kteří chtějí jíst zdravě a hlídají si svůj jídelníček.

Jak chřest připravit, aby chutnal?

Důležité je, aby byl chřest čerstvý. Tak je nejchutnější a obsahuje nejvíc živin. Stonky musí být tuhé a pevné. Nesmí být tvrdé ani se nesmí ohýbat jako guma. Dejte pozor, aby nebyly ani hnědé ani duté. Když ho zlomíte, musí křupnout a musí být šťavnatý. Pokud máte chřest skutečně čerstvý, můžete ho skladovat v ledničce, zabalený do vlhké látky. Máte-li chřest z obchodu, pak ho raději zkonzumujte co nejdříve.  

Jeho kulinářská příprava je velice jednoduchá. Předně je důležité chřest dobře oloupat. Loupejte ho od špičky dolů. Pouze mladý zelený chřest loupat nemusíte. Připravený chřest uvařte v páře nebo ve vodní lázni. Do té můžete přidat pouze sůl. Chcete-li však mít chřest jak oskvělou zeleninovou přílohu, můžete do vodní lázně přidat bílé víno nebo citrón, sůl, pepř, bobkový list. Vaříme 5 – 7 minut, podle tloušťky stonků. Chřest rozhodně nerozvařujte. Měl by být uvařený na zkus. Po uvaření je vhodné chřest rychle zchladit, aby zůstal křupavý.

Recepty na chřest najdete ZDE - STAČÍ KLIKNOUT   

 

---

 

Proč spojuji NeuroRestart s hubnutím?

Protože zdravé hubnutí a životní styl není změna ale transformace.

Již několik desetiletí lidé využívají rychlé diety, při kterých se hubne díky omezené a jednostranné stravě velice rychle. To však jednak neprospívá jejich fyzickému zdraví a navíc tyto diety přinášejí pouze krátkodobou změnu. Zhubnout rychle během několika dnů pár kilo je skutečně velká chyba.  

Přestože se tělesná váha snížila, ve skutečnosti takový člověk pouze ztratil vodu, vlastní svalovinu a možná i trochu tuku. Je možná spokojený, ale tělo trpí. Tento stav se mu nelíbí a tak se snaží tuto změnu zase rychle zvrátit. A dochází k JO-JO efektu. Nastane nová změna a vy vážíte možná víc, než před rychlou dietou.

Aby byl výsledek diety stebilní, je třeba změnit způsob uvažování, chování a návyky spojené s přípravou jídla a jeho konzumací. Je nutné projít TRANSFORMACÍ.

Takto již s klienty v poradně pracuji několik let. Pomáhám jim k transformaci v jejich vztahu ke stravě, pohybu, svému zdraví a také k sobě samým.

Taková transformace je dlouhodobý proces. Během prvních tří týdnů lidé zaznamenají změnu. Cítí se lépe, mají více energie a zhubli pár kilogramů. To je příjemné, ale je to teprve začátek. Z této změny je třeba udělat permanentní stav.  Jde o proces, který trvale mění vztah klienta k sobě, jídlu a pohybu. K tomu je nutná delší doba.  Tři měsíce jsou podle mé zkušenosti minimum. Po této době neustálé práce na trvalé změně, tedy transformaci, je člověk již schopný některé nové návyky udržet.

Jenže ani to nestačí, je nutné návyky také rozvíjet. K tomu slouží mimo jiné také tyto stránky, kde najdete inspiraci k receptům, rady a typy, jak v nastoupené cestě transformace pokračovat.

K podpoře vašich pokroků na cestě ke zdraví a také prosperitě jsou vhodné následné konzultace v poradně vždy po několika měsících, minimálně 1x za rok. Vyhodnotit s odborníkem současný stav a podívat se, jak pokračovat dál.  To je skutečný proces, tedy TRANSFORMACE. 

NeuroRestart je tréning, který vám pomůže projít skutečnou transformací v oblastech, které jsou pro vás důležité. Přihlásit se do něj můžete kliknutím na tento odkaz

--- 

Hubněte ve spánku

 Je váš životní styl uspěchaný a hektický? Býváte vzhůru do pozdních nočních hodin,  spíte velice málo a ráno býváte unavení? To není dobré pro vaše zdraví a dokonce ani pro udržení optimální hmotnosti. Ale nejste v tom sami. Podle průzkumu organizace The Sleep Council tvrdí osm z deseti lidí, že občas špatně spí a ráno se probouzí unavení.

Nedostatek spánku má za následek kromě únavy také zvýšení pravděpodobnosti vysokého krevního tlaku, srdečních chorob, depresí a cukrovky 2. typu. Výsledky navíc ukazují, že špatný spánek přispívá k vyšší tělesné hmotnosti.

V rámci jedné významné studie, která se po dobu 16 let zaměřovala na více než 68tis. zdravotních sester, které spaly pouze 5 hodin denně, hrozila 3x vyšší pravděpodobnost zvýšení hmotnosti o 15 kg, než u těch, které spaly alespoň 7 hodin denně. Potvrzuje se, že čím méně spíme, o to větší máme sklony k nadváze nebo obezitě.

V poradně se setkávám velice často s lidmi, kteří spí málo, neklidně, často se probouzejí a nemohou znovu usnout. Bývají unavení, netrpěliví a obézní. A ptají se, co mohou udělat pro lepší spánek.

Dávám jim tato doporučení:

  • Nejméně 6 hodin před usnutím se vyhýbejte nápojům s obsahem kofeinu, jako je káva, čaj, kola a energetické drinky.
  • Nechoďte spát hladoví, ale také se nepřejídejte. Velké porce jídla večer způsobují překyselení a trávící potíže.
  • Nepijte večer alkohol. Sice se po něm můžete cítit ospalí, ale vaše tělo musí v noci odbourávat toxické metabolické zbytky po alkoholu, proto váš spánek bude jen povrchní a ráno se budete cítit nevyspalí.
  • Teplé mléko nebo mléčné produkty jsou vhodné jako poslední jídlo dne - 2. večeře. Obsahují tryptofan, bílkovinu, která v mozku posiluje tvorbu serotoninu. To je látka, která navozuje spánek.  
  • Čaje z meduňky, třezalky nebo chmelu vám pomohou s usínáním.
  • Choďte spát přibližně ve stejnou dobu a před půlnocí. V této době váš mozek produkuje hormon melatonin, který reguluje vaše biologické hodiny a usnadňuje usínání.
  • Ujistěte se, že přijímáte dostatek hořčíku. Nedostatek této minerální látky je spojen s problémy spánku. Hořčík je minerál, který hraje důležitou roli při nervových funkcích a svalovém uvolnění. Reguluje srdeční rytmus a navozuje stav relaxace.
---

Jakou zeleninu jíst v zimě?

Zelenina je pro naši výživu velice důležitá a měli bychom ji jíst celý rok, ať už se snažíme o hubnutí, nebo ne. Je zdrojem biologicky aktivních látek, které naše tělo nezbytně potřebuje.   Obsahuje vysoké množství vlákniny, enzymy, vitamíny a minerály a další biologicky aktivní látky, které vnímáme jako chutě, vůně a barvy. Řada těchto látek má antioxidační účinky a jsou důležité pro vyrovnání acidobazické rovnováhy organismu. 

Zeleniny bychom měli konzumovat přibližně 500g denně. Asi polovička tohoto množství by měla být tepelně upravená a pokud připravujeme zeleninu syrovou, je vhodné k ní  vždy přidat pár kapek kvalitního oleje. 

Jakou zeleninu ale jíst v zimě? V supermarketech je zeleniny dost po celý rok, jakou zeleninu si tedy vybrat? Rajčata, papriky a okurky jsou letní zelenina. V zimě nemají téměř žádnou chuť a množství vitamínů v nich také nebude příliš vysoké. Proto nedoporučuji kupovat v zimě zeleninu, která se přirozeně sklízí v létě.   

V zimě je dobré jíst zeleninu zimní, které je vašich podmínkách široký výběr. Je to celer, mrkev, petržel, kapusta, zelí, pórek, červená řepa, černá a bílí ředkev, čínské zelí. Také čekanka, cibule, česnek a křen patří k zelenině, kterou jíme i v zimě. Můžeme si dát i jarní rychlenou zelninu jako jsou kedlubny, ředkvičky a různé druhy salátů. 

V zimě můžeme využít i zeleninu mraženou. V obchodech lze zakoupit zeleninu „šokově mraženou“. Znamená to, že čerstvá zelenina byla prudce zchlazena kapalným dusíkem. Při použití této technologie se v zelenině nestačí vytvořit ledové krystaly, které jinak narušují buněčnou stěnu. Díky tomu si zelenina udrží déle čerstvost. Při nákupu zjistíte, že takto mražená zelenina je trochu dražší, ale na talíři poznáte, proč. 

A jak zeleninu zpracovat? Existuje spousta receptů, jak zeleninu chutně upravit. Některé z nich najdete na varime-zdrave-rychle-chutne.cz/recepty .

---

Hubnutí není jen počítání kalorií

Je pravda, že pokud přijímáme více kalorií, než spotřebujeme, hubnout nebudeme. Ale je mnoho žen, které jedí velice málo a přesto mají nadváhu i po mnoha pokusech zhubnout. Má na to vliv psychika.

Naše psychika dokáže ovlivnit, kam až stoupne ručička na naší váze. Jsme-li  nespokojení, vystresovaní, depresivní, osamělí nebo znudění, veliče často zaháníme tyto nepříjemné duševní stavy tím, že saháme po jídle. I nedostatek spánku a kvalitní relaxace se může podílet na zvětšení obvodu v pase. Máme pocit, že nám chybí energie a místo abychom ji načerpali kvalitním spánkem nebo pobytem v přírodě, sáhneme po kalorickém jídle.

Také neustálá snaha o snížení nadváhy pomocí krátkodobých jednostranných diet vede ke vzniku obezity. Chceme být štíhlí a vejít se do plavek nebo večerních šatů, tak začneme držet rychlou dietu. Během několika dní zhubneme 3 až 5kg a jsme spokojení. Jenže takovéhle diety mají velice neblahý vliv na náš metabolismu. Vyvolají pocit nouze a náš organismus se přepne na ukládání energie do tukových zásob. Po několika takových dietách zjistíme, že ručička na naší váze ukazuje mnohem vyšší hodnotu než před dietou, ale kila dolů nejdou. Náš metabolismus již na krátkodobé diety nereaguje a my jsme se dostali do začarovaného kruhu.

Patříte mezi lidi, kteří s nadváhou bojují a chtějí ten začarovaný kruh konečně rozetnout?

Objednejte se ke konzultaci, pomohu vám odhalit příčiny nadváhy a zároveň vás povedu při nastolení nových stravovacích návyků. Nejdůležitější je „vydržet“ začátek. Jakmile si na nový životní styl zvyknete, máte vyhráno. 

Objednat se k výživovému poradci je jdenoduché. Stačí vyplnit formulář a domluvíme se na čase, kdy si uděláte na konzultaci čas. Postupjte k objednání ZDE

---

 Mladé Svatomartinské víno

Svatý Martin má přijet na bílém koni. I když se to letos nepodařilo, příroda se připravuje na zimu a my lidé si zvykáme na změnu času. Okolo svátku svatého Martina se  v minulosti slavila posvícení. Úroda z polí byla sklizena a lidé oslavovali výsledy celoročního úsilí. Byl to čas hojnosti před postní dobou adventu. Pekla se Martinská husa, Martinské rohlíčky a také se začala ochutnávat úroda mladého vína.

Symbolicky se na Martina 11 .11. ochutnává první mladé víno, které uzrálo tento rok. Označení Svatomartinské víno se začalo užívat již na dvoře císaře Josefa II. Dnes je to svátek vinařů a milovníků vína a jeho obliba stále stoupá. Koštování mladého vína je zdravé, nesmí se to však přehánět.

Už jste možná slyšeli o francouzském paradoxu. Přestože Francouzi příliš nedbají na svou životosprávu, nesportují, konzumují tučná jídla a v průměru vykouří mnohem více cigaret, výskyt srdečních onemocnění je ve Francii až o 40% nižší.  Vědci to vysvětlují pravidelnou konzumací vína, na kterou jsou Francouzi pyšní. Ve víně nenajdeme vitamíny, jsou v něm však jiné zdraví prospěšné látky, silné antioxidanty. Ty mají blahodárný účinek na propustnost cév, snižují přilnavost cholesterolu k cévním stěnám, čímž preventivně působí proti vzniku aterosklerózy, zvyšují množství HDL cholesterolu a mají také protinádorové účinky.

Účinné antioxidanty najdeme jak ve víně červeném, tak v bílém víně. Záleží však na jeho kvalitě. Víno v krabici za pár korun kvalitní antioxidanty neobsahuje. Při výrobě těchto levných vín se často používají ty nejhorší části výchozí suroviny. Běžně se do nich přisypává cukr, často obsahují i konzervační látky, které tlumí některé jejich nežádoucí vlastnosti. Takové víno však také nebude označeno jako mladé Svatomartinské. 

Skleničku kvalitního vína si můžete dát bez výčitek, zvláště k jídlu. Pomůže vám lépe trávit, zlepší náladu a dodá organismu antioxidanty. Pozor však, abyste to s konzumací vína nepřehnali. Nezapomeňte, že víno obsahuje také značné množství alkoholu a ten pro organismus příliš zdravý není.

---
 

Zdraví hledej ve výživě

Zdraví je to nejvzácnější, co máme. A jestli si ho udržíme nebo ne, záleží z 80% na nás. Nevěříte tomu? Ano, je to tak. To, jestli bude naše zdraví optimální, záleží na tom, co jíme a pijeme, jak intenzivně se pohybujeme a jestli dovedeme dobře odpočívat a relaxovat. Toto téma je téměř nevyčerpatelné. Zajímá většinu lidí, ale zároveň existuje řada názorů na to, co je správné.

Někdo tvrdí, že je nejdůležitější hlídat si množství snězených kalorií, jiný je toho názoru, že nedůležitější je především rozmanitá a pestrá strava. Jeden odborník nám říká, že musíme jíst více sacharidů, jiný zase, že jíme sacharidů mnoho a že bychom měli jejich konzumaci omezit. Ale kolik lidí dnes ví, co vlastně jí?

Kolik lidí ví, v čem jsou obsaženy sacharidy, bílkoviny a tuky a které jsou ty zdravé? Kolik lidí má jistotu v tom, že jeho strava je dostatečně pestrá? A co to vlastně pestrá strava znamená? Jsou to jednoduché otázky, ale sama se velice často setkávám s tím, že na ně lidé neznají odpovědi.

  • Jak uvařit rychle a přitom zdravě?
  • Co uvařím rychle k večeři?
  • Jak připravím zeleninu tak, aby rodině chutnala?   
  • Co to je pestrá strava?
  • Jak kombinovat potraviny?
  • Jaké koření mám používat?
  • Jaké sacharidy a tuky jsou ty zdravé?

Objednejte se do poradny Zdravá dieta. Vyplňte dotazník, spojím se s vámi a domluvíme si čas vaší návštěvy.

 

---

Vědecké studie a ryby

Rybí maso je pro naši výživu velice cenné, to věděli lidé odjakživa. V dnešní „technické a vědecké“ době nám však zkušenosti předků nestačí. Potřebujeme mít vše vědecky dokázáno. A tak vědci klinickými studiemi zkoumají, jakým způsobem nás pravidelná konzumace ryb chrání před smrtelně nebezpečnými infarkty, srdečními chorobami a vysokým cholesterolem. 

A mnohé vědecké studie skutečně prokázaly, že omega 3 mastné kyseliny, obsažené v rybím mase snižují riziko trombózy a zlepšují proudění krve krevními vlásečnicemi. Proto dbejte na to, abyste měli ve svém jídelníčku pravidelně rybu. 

Rybího masa bychom měli sníst týdně přibližně 0,5 kg. Je celkem jedno, zda to bude maso mořských ryb, nebo sladkovodních. Zda to budou ryby čerstvé, mražené, uzené, zavináče, či konzervy. Vždy by to však měly být ryby kvalitní. 

U českého kapra máte velkou pravděpodobnost, že je to ryba kvalitní, která rostla v přirozených přírodních podmínkách. V českých rybnících, které nejsou kontaminované průmyslovým znečištěním.

Někdy lidé namítají, že kapra nejedí kvůli drobným kostem. Dobře připravený rybí filet však obsahuje jen velice málo kostí, nebo se dá maso upravit tak, aby kosti nevadily.

---